3 x Jodełka rozwiązanie konkursu!


jodelka-konkurs

Bardzo dziękujemy wszystkim fanom książek pani Joanny za udział w konkursie3xJodełka.

Otrzymaliśmy 67 pytań z, pośród których Pani Joanna Jodełka wybrała trzy, według niej najbardziej interesujące.

Zwyciężyło pytanie pani Magdaleny Jurek.

CZY NIE WOLAŁABY PANI MIEĆ NA NAZWISKO BRZÓZKA, LIPA TUDZIEŻ LESZCZYNA? PYTA ZAKOMPLEKSIONA NA PUNKCIE SWOJEGO NAZWISKA POŻERACZKA KRYMINAŁÓW.

Odpowiedź Joanny Jodełki:

Nie wolałabym, bo „Jodełka” jest moje! Choć wszystkie te nazwiska bardzo mi się podobają. Nadam jakiejś kolejnej postaci w książce – obiecuję. Halina Lipa brzmi przecież świetnie, trochę jak nazwa którejś z tajlandzkich wysp. Brzoza – po partyzancku, a Leszczyna – świetna do wymówienia dla obcokrajowców. Ja się przyzwyczaiłam do własnej iglastej wersji i bardzo ją lubię. W odróżnieniu od liściastych jestem wiecznie zielona, choć zazdroszczę brzozie zielonej, wiosennej intensywności, ale za to moje nazwisko sprawdza się podczas Bożego Narodzenia. Jest przedmiotem niezliczonej liczby żartów świątecznych, jakie wywołuje np. podanie nazwiska przy odbiorze choinek czy próby dekorowania mnie łańcuchami. I te bombki. Oprócz tego jodłowanie całego chóru z okazji moich czterdziestych urodzin też nie miałoby sensu, gdybym miała na nazwisko Lipa. Poza tym „szumią jodły na gór szczycie…”, każdy o tym wie.

Nie powinno się mieć żadnych kompleksów z powodu nazwiska. Należy je polubić, jeśli jest zabawne i żartować z niego. A jeśli obraźliwe, to zmienić.

 

Nagrody za 2 i 3 miejsce powędrują do:

Hani Uchman

JEŚLI MIAŁABY POWSTAĆ (I ZAPEWNE POWSTANIE) ADAPTACJA „KRYMINALISTKI”, TO KOGO WIDZIAŁABY PANI W OBSADZIE GŁÓWNYCH RÓL? OCZYWIŚCIE MAM NA MYŚLI POLSKICH AKTORÓW. CO CHCIAŁABY PANI DOPISAĆ, ZMIENIĆ W SCENARIUSZU?

Odpowiedź Joanny Jodełki:

Odpowiem na to pytanie, bo uważam, że zaklinanie rzeczywistości ma sens. A bardzo bym chciała, żeby dobry film powstał – oczywiście. Kiedyś, dawno temu, gdy napisałam pierwsze kilkanaście stron pierwszej książki „Polichromia” i powiedziałam, że piszę książkę pewnej, jak się okazało mało rozgarniętej osobie, ta zapytała mnie: – A po co? Odpowiedziałam naburmuszona: ‒ Żeby dostać Nagrodę Wielkiego Kalibru. Osoba owa nic nie zrozumiała i o to chodziło. Uznałam, że na głupie pytanie należy się głupia odpowiedź. Aż tu nagle… dwa lata później Wielki Kaliber mój!

A teraz wracając do scenariusza. Moja siostra sięga bardzo wysoko, uważa, że do roli Kryminalistki najbardziej pasuje jej Scarlett Johansson. Jej zaklinanie. Mnie z polskich aktorek najbardziej odpowiadałaby Magdalena Cielecka. I drobna, i krucha, i delikatna, a silna jednocześnie.

A adaptacje pewnie musiałby ktoś inny stworzyć, bo mnie trudno odkleić się od tekstu, który mam w głowie. Chociaż kto wie?

Tomasza Eweliny Sopińskich

POCHODZI PANI Z SIEDLEC. CZY FAKT, ŻE W CENTRUM TEGO MIASTA ZNAJDUJE SIĘ WIĘZIENIE, MIAŁ WPŁYW NA PANI TWÓRCZOŚĆ LITERACKĄ?

Odpowiedź Joanny Jodełki:

Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, aż do teraz. W Siedlcach nie mieszkam już dwadzieścia kilka lat, ale przecież dorastałam tam, w mieście jak z westernu. Na jednym skrzyżowaniu, naprzeciwko siebie stoją potężne jeszcze carskie więzienie i półokrągły przedwojenny budynek Banku Narodowego. Już jako dziecko zastanawiałam się, czy więźniowie patrzący przez okratowane okna na schowane w jakimś skarbcu naprzeciwko pieniądze myślą o tym, jak tu się włamać, podkopać pod jezdnią czy jakoś tak. Wielka pokusa to przecież. Tak myślałam kiedyś. Może by napisać opowieść w stylu Gangu Olsena – pomyślałam teraz.

 

 

One thought on “3 x Jodełka rozwiązanie konkursu!

  1. Dziękuję! Oczywiście przede wszystkim za wygraną ale także za odpowiedź na moje pytanie. Muszę przyznać, że jednak kobieca intuicja mnie nie myliła 😉 Podejrzewałam,że w roli Kryminalistki widziałaby Pani Magdę Cielecką. A jeśli chodzi o scenariusz ..no cóż oby cudza ingerencja nie zepsuła książki …tak jak to było wg mnie „Uwikłaniem” Zygmunta Miłoszewskiego. Książka dla mnie rewelacyjna natomiast adaptacja…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *