Schron Kultury Europa

plakat SŁU2Zapraszamy na premierę międzypokoleniowego słuchowiska nagranego w przestrzeni Schronu Kultury Europa na podstawie sztuki teatralnej pt.: “Zbrodnia” autorstwa Michała Buszewicza.

Premiera nagrania odbędzie się 24 września (sobota) o godzinie 18:00 w Schronie Kultury Europa (ul. Rolna 24 w Poznaniu) w ramach Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

W nagraniu słuchowiska udział wzięło 6 osób. Każda z tych osób zapisała się na warsztaty i wcieliła się w rolę lektora. Wśród uczestników znalazła się dwójka młodzieży, jedna osoba dorosła oraz trójka seniorów. Nad całością nagrania sprawował pieczę koordynator projektu Tomasz Szwałek, a za reżyserię dźwiękową odpowiadał Augustyn Maciejowicz.

 

Lektorzy/uczestnicy warsztatów:
– Helena Bartkowiak
– Piotr Jarzyna
– Danuta Konopska
– Marta Kubiś
– Janina Stachowiak
– Krzysztof Szelejewski
—————–
O SZTUCE:
Nie żyje ojciec czteroosobowej rodziny. Do żony, córki i syna przybywa detektyw w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie “Kto zabił Henryka K.”? Śmierć głowy rodziny to pretekst do poznaniana od środka na pozór spokojnej, kochającej się rodziny. Pretekst do tego, aby ściągnąć maski z ich twarzy. Każdy członek rodziny to inna historia, która jest równie nieprawdopodobna, ale jednak możliwa. Przyjdź, wysłuchaj i znajdź własne rozwiązanie tej zagadki.
——————
O AUTORZE:
Michał Buszewicz
Dramatopisarz, dramaturg, absolwent specjalizacji dramatologicznej Wiedzy o Teatrze UJ i specjalizacji dramaturgicznej na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Autor tekstów: „Zbrodnia” realizowanego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, „Proces Berentyzacji”, „Bohaterki”, „Misja (Wojny od których uciekłem)”, „Piotrusia Pana” na motywach powieści Jamesa Barrie’go oraz „Ciąg”. Współrealizował program Instytutu Teatralnego „Lato w teatrze” w podkrakowskich Piekarach. Współpracował jako dramaturg z Eweliną Marciniak oraz z Anną Augustynowicz. Wyreżyserował spektakl „Kwestia techniki” według własnego scenariusza. Jest także reżyserem filmu krótkometrażowego na podstawie fragmentu powieści Jamesa Joyce’a, „Finneganów Tren”.
——————
O PROJEKCIE:
„AUDIO-SCHRON” to projekt społeczno-kulturalny, który skupiał się na integracji społeczności lokalnej i wzbogacaniu życia kulturalnego dzielnicy Wilda oraz centrum Poznania za sprawą działań w obszarze audio. W swoim głównym zamierzeniu polegał na aktywnym uczestnictwie społeczności lokalnej w przedsięwzięciach skupiających się wokół dźwięków (ich tworzeniu, poznawaniu, nagrywaniu oraz słuchaniu). Jednym z poddziałań było SŁUCHOWISKO 2.0 – przedsięwzięcie o charakterze międzypokoleniowym polegające na nagraniu słuchowiska w formie audiobooka na podstawie sztuki teatralnej przez społeczność lokalną w różnym wieku. Polegał na aktywnym włączeniu społeczności w różnym wieku w realizację wspólnego działania – w tym przypadku, nagrania słuchowiska.
Projekt współfinansowany jest ze środków budżetowych Miasta Poznania. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Przystań. W przedsięwzięciu wspiera nas Schron Kultury Europa oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa “Rolna”