Instytut Zachodni

Instytut Zachodni zaprasza na wykład zatytułowany „W sieci konspiracji. Początki Instytutu Zachodniego”. Wykład poświęcony będzie akcji „Iskra-Dog” przeprowadzonej przez członków konspiracyjnej organizacji „Ojczyzna” w powstańczej Warszawie w 1944 r. W czasie tej akcji, realizowanej w niezwykle trudnych warunkach, spisano ponad 300 relacji mieszkańców walczącego miasta. Jeszcze w okresie zbierania ostatnich wspomnień w środowisku „Ojczyzny” zaczęła się krystalizować myśl o powołaniu do życia placówki badawczej. Ostatecznie w grudniu 1944 r. w Milanówku pod Warszawą założono Instytut Zachodni. Podczas wykładu pojawi się również intrygująca postać niemieckiego szpiega i fotografa, którego życie i działalność związana jest w zaskakujący sposób z powstaniem warszawskim oraz Instytutem Zachodnim.

Wykład ilustrowany będzie niemieckimi zdjęciami z niszczenia po powstańczej Warszawy. Poza tym podczas spotkania każdy będzie miał możliwość obejrzenia oryginalnych zaszyfrowanych protokołów z akcji „Iska-Dog”.

Wykład odbędzie się w Instytucie Zachodnim we wtorek 20 września o godz. 17.30 w sali konferencyjnej na piątym piętrze.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Bogumił Rudawski – pracownik Instytutu Zachodniego, zajmuje się naukowo II wojną światową oraz okupacją niemiecką w Polsce.