Kryminalny Slam Poetycki
Stuk, puk, stuk, puk…
Co to za dźwięki?
Brzdęk, trzask, bum…
I wtedy nagle zapala się światło, a na scenę wchodzą slamerki i slamerzy!
Mamy to! Slam poetycki po raz pierwszy zagości w programie Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda.
Z pewnością nie ma wśród nas osoby, która nie wie, czym jest kryminał, ale czy wszyscy wiedzą czym jest slam poetycki?
Slam poetycki to spotkanie, nazywane często turniejem, podczas którego wcześniej zgłoszone osoby mogą przeczytać swoje własne teksty – nie określamy ich rodzaju, choć w tych okolicznościach ważną rolę odgrywa temat. To powinien być tekst kryminalny!
Czy musi być rymowany? Nie.
Czy muszą być cytaty z Agaty Christie lub Remigiusza Mroza? Mogą!
Czy można przynieść ze sobą sztuczną krew i dowód zbrodni? Nie, ponieważ w slamie poetyckim nie wykorzystujemy rekwizytów.
Czy historia, którą chcesz nam opowiedzieć może być długości wszystkich Chyłek świata? Nie, na swoją wypowiedź masz tylko 3 minuty.
Czy narracje będzie oceniał Robert Małecki i Joanna Opiat-Bojarska? Tak, ale tylko wtedy jeśli zdecydują się być częścią slamowej publiczności. A rola publiczności jest ogromna – każda osoba, która przyjdzie na slam, będzie mogła zagłosować na poetki i poetów.
Na najlepszego slamera lub najlepszą slamerkę wieczoru czeka nagroda, czyli 500 PLN.
Spotkamy się (24 NIEDZIELA GODZINA 14.30), by posłuchać 16 osób zajmujących się poezją mówioną. Chcesz być jedną z tych osób? Możesz się zgłosić, sprawdź regulamin.
Slam poprowadzi dla Was najmniej kryminalny (jak dotychczas, chyba, że są idealnymi zbrodniarkami) i najbardziej brokatowy duet prowadzących w Polsce, czyli Welur Brokat.
Do zobaczenia!
Regulamin Kryminalnego Slamu Poetyckiego
1. Zarówno wstęp jak i udział w wydarzeniu są bezpłatne.
2. Organizatorami turnieju są Poznański Festiwal Kryminału Granda i Fundacja KulturAkcja.
3. Aby wziąć udział (zaprezentować swój tekst), należy przesłać swoje zgłoszenie na adres fundacjakulturakcja@gmail.com. W turnieju weźmie udział maksymalnie 16 osób.
4. Uczestnicy i uczestniczki prezentują podczas występów wyłącznie teksty własnego autorstwa.
5. Pojedynczy występ w danej rundzie nie może przekroczyć 3 minut.
6. Uczestniczki i uczestnicy nie mogą na scenie używać rekwizytów oraz kostiumów, niedozwolone jest także korzystanie z podkładu muzycznego i instrumentów muzycznych. Dopuszczalne jest czytanie swojego tekstu z kartki lub urządzeń elektronicznych.
7. Kolejność występów zostanie wyznaczona poprzez losowanie, którego dokona prowadzący turniej, w obecności publiczności. Głosowanie będzie odbywać się po każdych dwóch występach (o ile liczba uczestników będzie parzysta). O punktacji w danej rundzie decyduje cała publiczność poprzez głosowanie za pomocą uniesionych w górę rąk. Głosy liczone są przez prowadzącego turniej i jego pomocników. Ten, kto otrzyma większą liczbę głosów – wygrywa.
8. Jeżeli podczas danego pojedynku w rundzie drugiej głosy publiczności rozłożą się po równo, wówczas obowiązuje dogrywka. Każdy uczestnik ma dodatkowo 1 minutę, żeby się zaprezentować.
9. Organizator zastrzega sobie prawo do rejestracji całego turnieju. Zdjęcia i fragmenty lub całość nagrań posłużą do stworzenia materiałów promocyjnych.
10. O kwestiach nieuwzględnionych w regulaminie oraz o jego interpretacji decyduje prowadzący turniej. Udział w turnieju oznacza zgodę z zapisami tego regulaminu. 11. Turniej ma charakter tematyczny, dlatego w swoich utworach warto odnieść się do tematyki kryminalnej, kryminału jako gatunku lub metaforycznego rozumienia pojęcia „kryminał”.