“Pismoznawstwo, czyli kryminalistyczne wykorzystanie pisma ręcznego” – wykład i warsztaty w Centrum Szyfrów Enigma.
Wydarzenie organizowane w ramach Stacji Sensacji 8. edycji Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA.
Prowadzenie – dr Jagoda Dzida
23 września 2022 r. godz.17:00, ul. Święty Marcin 78
Czy grafizm pisma kryje w sobie tajemny szyfr do ukrytej informacji o nas samych? Jak na podstawie kilku zdań można określić płeć i wiek piszącego? Czy bliźnięta mają identyczne charaktery pisma albo czy grafizm dziedziczymy po naszych rodzicach? Czy badanie pismoznawcze może pomóc w zdiagnozowaniu u nas chorób?
W trakcie wykładu i warsztatów poznacie odpowiedzi na te i inne pytania, a także dowiecie się, dlaczego grafologia to nie to samo co pismoznawstwo i podejmiecie próbę samodzielnej analizy własnego grafizmu z punktu widzenia kryminalistycznych badań pisma ręcznego oraz grafologii.
Dr Jagoda Dzida – prawniczka, absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu, zajmuje się wykrywaniem kłamstwa metodami obserwacji behawioralnej oraz kryminalistyczną analizą pisma ręcznego. Od wielu lat dzieli się swoją wiedzą i pasją naukową w ramach Uniwersytetu Otwartego UAM, Nocy Naukowców oraz Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
Centrum Szyfrów Enigma – otwarta we wrześniu 2021 roku marka Poznańskiego Centrum Dziedzictwa, miejskiej instytucji kultury. Za pomocą multimedialnej, nowoczesnej ekspozycji opowiada historię szyfrów, ukrywania informacji i złamania przez polskich kryptologów: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego szyfrów niemieckiej maszyny Enigma oraz o znaczeniu tego faktu dla losów świata. A także o konsekwencjach kryptologicznej walki w czasie II wojny światowej dla rozwoju komputerów i technologii cyfrowej. Centrum prowadzi również działalność edukacyjną oraz projekty o charakterze kulturalnym, w tym rezydencje artystyczne.
We wrześniu tego roku CSE świętuje 1. rocznicę powstania. Więcej o CSE i wydarzeniach związanych z rocznicą – na www.csenigma.pl